جزئیات طرح ساماندهی سهمیه در کنکور
از سهمیه 40 درصدی رزمندگان در کنکور سراسری سال 87 به طور میانگین 5/2 درصد آن در رشته هایی مانند حقوق و یا در دانشگاههای مادر برای ایثارگران استفاده شد.
مهر: رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تشریح جزئیات طرح ساماندهی سهمیه ها در کنکور سراسری گفت: در صورت تصویب این طرح سهمیه رزمندگان به صورت مازاد بر ظرفیت در کنکور اعمال می شود و بومی گزینی در برخی رشته ها حذف می شود.

علی عباسپور تهرانی فرد افزود: از سهمیه 40 درصدی رزمندگان در کنکور سراسری سال 87 به طور میانگین 5/2 درصد آن در رشته هایی مانند حقوق و یا در دانشگاههای مادر برای ایثارگران استفاده شد.

وی اظهار داشت: این درصد در رشته هایی مانند علوم پزشکی افزایش می یابد، در برخی رشته ها صفر است و در برخی دانشگاههای بزرگ به طور محدود از 20 درصد تجاوز می کند و در نهایت به طور متوسط تنها 5/2 درصد آن استفاده می شود.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت: با این حساب 5/37 درصد از این سهمیه خالی می ماند و همین امر موجب اخلال در آزمون سراسری 87 شد.

وی با اشاره به طرح کمیسیون آموزش برای حل مشکلات سهمیه در کنکور سراسری گفت: در این طرح که با کارشناسی بیشتر در چند روز آینده نهایی می شود، درصد رزمندگان به طور واقعی در نظر گرفته می شود و آفت هایی که بر باقیمانده سهمیه اعمال می شود از بین می رود.

عباسپور اضافه کرد: در این طرح پیش بینی می شود، سهمیه رزمندگان به صورت مازاد بر ظرفیت در کنکور اعمال شود.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به مهر گفت: سهمیه شاهد نیز در کنکور سراسری 5 درصد است و به طور مازاد بر ظرفیت است اعمال می شود. در طرح مجلس نیز این سهمیه به صورت 5 درصدی و مازاد در نظر گرفته شده بود.

وی اظهار داشت: همچنین در طرح کمیسیون پیشنهاد این است که بومی گزینی از رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، برخی رشته های فنی و مهندسی مانند برق، مکانیک و در علوم انسانی حذف شود.

عباسپور اضافه کرد: همچنین درصدی از داوطلبان با رتبه بالای کنکور نیز باید از بومی گزینی حذف شوند.

وی گفت: البته بخش بومی گزینی این طرح باید با شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی و راه حل نهایی ارائه شود.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس به مهر گفت: هفته آینده این طرح نهایی و تقدیم مجلس می شود تا در فرایند قانونگذاری قرار گیرد و برای پذیرش در کنکور 88 آماده شود.